Kolejny sezon wspólnych szkoleń rozpoczęty.

 

  W ramach samokształcenia  wspólnie z zaprzyjaźnioną jednostką OSP Trzciana realizujemy szkolenia połączone z ćwiczeniami. Nieustannie od  2014 r. razem szkoliliśmy się  m.in.
z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych, ratownictwa drogowego czy ratownictwa medycznego.

  W dniu 06.05.2016 r. odbyło się szkolenie z zasad BHP oraz strażackiego abecadła, które każdy strażak musi umieć i przestrzegać, ponieważ te zasady zapewniają bezpieczeństwo i chronią strażaka-ratownika od momentu wyjazdu aż do powrotu z akcji do remizy. Szkolenie prowadził Naczelnik OSP Trzciana Stanisław Gutowski, który na co dzień jest strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej. Szkolenie było podzielone na dwie części na teoretyczną i praktyczną.
W pierwszej części Dh. Stanisław Gutowski przedstawił zasady BHP po przybyciu ratowników do remizy, zasady wsiadania i wysiadania oraz zajmowania odpowiednich miejsc w samochodzie ratowniczo-gaśniczym które są przypisane do aktualnie przydzielonej funkcji w zastępie. Omówił obowiązki I i II roty, uzbrojenie osobiste strażaka, taktykę rozwijania linii gaśniczych oraz używanie znaków gestowych na terenie prowadzonych działań. W części praktycznej strażacy zostali podzieleni na zastęp który składał się z dowódcy, kierowcy, roty I i roty II, gdzie podczas alarmu na komendę zajmowali odpowiednie do pełnionej funkcji miejsca w aucie. W dalszej części były rozwinięcia linii gaśniczych, podczas których druhowie komunikowali się poprzez znaki gestowe.

  Tydzień później w dniu 13.05.2016 r. odbyło się kolejne szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego do którego przywiązujemy szczególną uwagę w związku z dysponowaniem naszych jednostek do zdarzeń medycznych, których w pierwszym rzucie nie mogą obsłużyć Zespoły Ratownictwa Medycznego z powodu braku wolnej karetki oraz znacznej odległości od najbliższego wolnego zadysponowanego ambulansu.

  Szkolenie prowadził Koordynator Medyczny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni mł.ogn. Marcin Biłos. Szkolenie obejmowało tematy z zakresu postępowania ratowniczego w stanach nagłego zagrożenia życia u dorosłych, dzieci, niemowląt i noworodków, resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED LIFEPAK 1000, zabezpieczania dróg oddechowych poprzez użycie rurki krtaniowej. Omówiono procedury postępowania podczas zadławienia, wstrząsu, zatrucia, drgawek, wychłodzenia, podtopienia. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę podczas której druhowie ćwiczyli  pod czujnym i profesjonalnym okiem Koordynatora Medycznego.

  Dla nas strażaków życie ludzkie jest najwyższym dobrem i dlatego ciągle szkolimy się aby nieść profesjonalna pomoc. Obecnie jesteśmy na etapie organizowania następnego szkolenia
z zakresu ratownictwa technicznego, ćwiczenia z wykonywania dostępu z wykorzystaniem hydraulicznych zestawów ratownictwa drogowego i ewakuacje osoby poszkodowanej
z pojazdu.

Write a comment

Comments: 0