Pierwsza w powiecie bocheńskim kamera termowizyjna jest już w jednostce OSP Kamionna

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionnej po raz kolejny otworzyła nowy rozdział w historii pożarnictwa w powiecie bocheńskim. W 2015 r. jako pierwsza Jednostka OSP w naszym powiecie użyła podczas działań ratowniczych Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego ( AED ) i obecnie w 2016 r.  wprowadziliśmy na wyposażenie jako prekursorzy na ziemi bocheńskiej kamerę termowizyjną.

W dniu 22 lutego 2016 r. w ręce Druhów z Kamionnej trafiła kam­era renomowanej marki Flir K2 produkowanej w USA. Kamera termowizyjna jest podstawowym ekwipunkiem zabieranym na rozpoznanie, niezastąpione jest zastosowanie tego typu urządzeń do oceny sytuacji na miejscu akcji, gdzie przy bardzo dużym zadymieniu nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy są osoby poszkodowane, gdzie znajduje się ognisko pożaru. K2 jest kompaktową, lekką kamerą termowizyjną, która może być łatwo przymocowana do uprzęży aparatu oddechowego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala strażakom skupić się na pracy. Duży, pojedynczy przycisk pozwala włączyć kamerę nawet w bardzo grubych rękawicach. Kamera jest zaprojektowana tak, aby przetrwać trudne warunki pracy, FLIR K2 wytrzymuje upadek z wysokości 2 metrów na beton, jest wodoodporna (IP67) i funkcjonuje w temperaturze nawet do + 260 ° C / + 500 °, jest odporna na wibracje,  uderzenia, korozję, przetarcia powierzchni wyświetlacza,  na wysoką temperaturę i płomienie.

FLIR K2 można ustawić na jednym z siedmiu różnych trybów obrazowania, tak aby dopasować ją do swoich potrzeb:

  • Podstawowy tryb przeciwpożarowy – tryb wielozadaniowy, do początkowej akcji pożarniczej i ratunkowej z kontrolą ognia
  • Tryb czarno-biały BW – wielozadaniowy tryb, do początkowej akcji pożarniczej i ratunkowej z kontrolą ognia
  • Tryb pożarowy – do stosowania w kontekście wyższych temperatur i otwartego ognia
  • Tryb wyszukiwania i ratunku – odnajdywanie ludzi na tle krajobrazu,
  • Tryb wykrywania gorąca – do wyszukiwania źródeł wysokiej temperatury
  • Tryb wyszukiwania chłodnych miejsc – służy do znajdowania chłodnych miejsc
  • Tryb analizy budynku – służy do inspekcji budynków np. po całkowitym wygaszeniu pożaru. Umożliwia również przegląd budynku pod kątem strat ciepła, lokalizacja mostków termicznych, sprawdzenia wykonanego ocieplenia domu.

Kamera termowizyjna FLIR K2 korzysta z opatentowanej technologii MSX FLIR, która zapewnia uwidocznienie zarysów obiektów na obrazie termowizyjnym w czasie rzeczywistym, bez utraty danych temperatury.

Kamera termowizyjna jest urządzeniem obrazującym otoczenie w paśmie podczerwieni, czyli promieniowania cieplnego. Na ekranie obserwowany świat prezentowany jest jako obraz temperatur, pozwala to na błyskawiczne wykrycie zagrożonych ludzi, w całkowicie zadymionych pomieszczeniach, nawet tam gdzie potężne strażackie latarki nie pozwalają niczego dostrzec. Urządzenie umożliwia natychmiastowe odnalezienie nieprzytomnej osoby w zadymionym pomieszczeniu, ten krotki  czas może przesądzić o przeżyciu, ponieważ zatrucie gazami pożarowymi jest najczęstszą przyczyną zgonów w pożarach. Dzięki takiej kamerze strażacy z Kamionnej mają możliwość skutecznie ratować życie ludzkie. Stosowanie termowizji umożliwia szybko i skutecznie wykrywać ukryte źródła ognia, zmniejszając straty pożarowe, gdyż precyzyjne określenie miejsca zagrożenia spowoduje prowadzenie prac rozbiórkowych tylko w wskazanym miejscu i ugaszenie ognia przy użyciu małej ilości wody. Kamera termowizyjna jako narzędzie ratownicze ma uniwersalne i wszechstronne zastosowania m.in. do prowadzenia poszukiwań osób, które zaginęły w lesie, używa się jej również w poszukiwaniach osób zasypanych pod gruzami podczas katastrof budowlanych czy zlokalizowania nieszczelności instalacji gazowych. Takie wyposażenie w ręku strażaka przyda się również w ratowaniu ludzi wypadkach komunikacyjnych. Będzie służyło do sprawdzenia ile osób znajdowało się w samochodzie uczestniczącym w wypadku oraz, czy w pobliżu miejsca zdarzenia nie znajduje się osoba poszkodowana, która samowolnie oddaliła się z miejsca wypadku. Taki specjalistyczny sprzęt pozwala przeprowadzić inspekcje wykonanej instalacji elektrycznych i wskazać miejsca w których dochodzi do zwarcia elektrycznego, które w konsekwencji może być przyczyną pożaru. Kamera umożliwia również przegląd budynku pod kątem strat ciepła, lokalizacja mostków termicznych, sprawdzenia wykonanego ocieplenia domu.

                     w całkowitej ciemności                                                           po włączeniu światła

 

Kamera termowizyjna wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo roty pracującej w  wewnątrz budynku objętego pożarem. Strażacy monitorują na bieżąco temperaturę gazów pożarowych w strefie podsufitowej i schładzają je w razie potrzeby. Ponieważ gdy temperatura gazów osiągnie temperaturę ich samozapłonu, wymieszane z powietrzem gazy zapalają się, co objawia się obecnością języków ognia nazywanych „ognistymi aniołami”. Pojawienie się ich stanowi ostatnie ostrzeżenie przed nadchodzącym rozgorzeniem. Z faktem tym związane jest podstawowe niebezpieczeństwo dla strażaka, narażenie na działanie wysokiej temperatury. W takiej sytuacji ucieczka z pomieszczenia, w którym doszło do rozgorzenia, jest praktycznie niemożliwa.

Niezmi­enną dla nas Strażaków jest chęć niesienia pomocy w myśl zawoła­nia „Bogu na chwałę – ludziom na ratunek”. Ale to nie byłoby możliwe bez wspar­cia i apro­baty które otrzy­mu­jemy od dar­czyńców. Zakup kamery ter­mow­iz­yjnej był możliwy tylko poprzez tak wspani­ałe nastaw­ie­nie Ludzi dobrego serca i dobrej woli, którzy poprzez przekazanie darow­izny umożli­wili zakup nowoczes­nego wyposażenia.

 

Dzięku­jemy za przekazane darowizny.

 

Jednostka OSP Kamionna nie jest włączona w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, lecz  nieprz­er­wanie podnosimy stan­dardy wyposaże­nia i obecnie posiadamy wyposażenie nie ustępujące jednostką KSRG w powiecie bocheńskim. Nieprzerwanie real­izu­jemy szkole­nia z ćwiczeni­ami aby nieść profesjonalną pomoc. Dokładamy szczegól­nych starań, żeby jednostka OSP Kamionna wstąpiła w szeregi KSRG.

 

Mamy nadzieję, że tego typu wyposażenie będzie w Polsce coraz popularniejsze.

Write a comment

Comments: 0