Od piątku 7.08.2015 mieszkańcy Gminy Trzciana i okolicznych miejscowości mogą czuć się jeszcze bezpieczniej na wyposażenie OSP Kamionna trafiło AED

W Piątek 7.08.2015 roku w rem­izie OSP Kamionna odbyło się uroczyste przekazanie Automaty­cznego Defibry­la­tora Zewnętrznego LIFEPAK® 1000. Urządze­nie z najwyższej półki zostało zaku­pi­one przez Stowarzysze­nie na Rzecz Roz­woju Wsi Kamionna i ofic­jal­nie odd­ane w bezpłatne uży­cze­nie na rzecz naszej Jednostki.

Ochot­nicza Straż Pożarna w Kamion­nej składa serdeczne podz­iękowa­nia dla Sto­warzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionna za wkład i zaan­gażowanie w pod­nosze­niu bez­pieczeństwa. Poprzez tak wspani­ałej i bez­in­tere­sownej postawie mieszkańcy Kamion­nej, Gminy Trz­ciana i okolicznych miejs­cowości mogą czuć się bez­piecznie, ponieważ w tym momen­cie możemy skutecznie nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy.

Dzięku­jemy za wspar­cie naszej Jednostki.

 NZK – te trzy niepo­zorne litery są skrótem bardzo niebez­piecznego stanu, w którym zagrożone jest życie człowieka. Ten stan to Nagłe Zatrzy­manie Krąże­nia. Rokrocznie w kra­jach Unii Europe­jskiej NZK doświad­cza blisko 500tysięcy osób. W warunk­ach poza szpi­tal­nych przeżywa jedna osoba na dwadzieś­cia takich przypad­ków. Aby ten stan rzeczy poprawić, w przy­padku NZK należy naty­ch­mi­ast przys­tąpić do resus­cy­tacji krążeniowo-oddechowej, najlepiej jeżeli czyn­ności te zostaną uzu­pełnione o wyko­nanie defi­bry­lacji — czyli „strzał” impulsu elek­trycznego którego celem jest przy­wróce­nie praw­idłowej pracy serca. Ochot­nicza Straż Pożarna w Kamion­nej od kilku lat stara się o coraz lep­sze przy­go­towanie do real­iza­cji dzi­ałań z zakresu ratown­ictwa medy­cznego i udziela­nia Kwal­i­fikowanej Pier­wszej Pomocy. AED to kole­jny milowy krok oraz ważny ele­ment poma­ga­jący w prowadze­niu dzi­ałań ratown­iczych, umożli­wia ono ratowanie pod­czas NZK osób dorosłych, a także i dzieci. Urządze­nie jest nieza­stą­pi­one dla ratown­ików: przez cały czas prowadzenia czyn­ności ratown­iczych AED prowadzi ratown­ika przez tzw. „Łańcuch Przeży­cia” wyda­jąc głosowe komendy oraz wyświ­et­la­jąc pik­togramy nakazu­jące pod­ję­cie konkret­nych dzi­ałań np.; „sprawdź odd­ech”, „uciskaj klatkę pier­siową”, „zwiększ tempo uciśnięć” itp. Po wyko­na­niu określonego cyklu czyn­ności urządze­nie przeprowadza anal­izę rytmu serca i w razie potrzeby infor­muje o konieczności wyko­na­nia defi­bry­lacji. Jeżeli poszkodowana osoba nie wymaga uży­cia wstrząsu elek­trycznego, wtedy urządze­nie poin­for­muje o tym fakcie i powie ratown­ikowi jak powinien postępować dalej. Śmi­ało można więc stwierdzić, że poprzez otrzymane wspar­cie w postaci AED, możemy mówić o wprowadza­niu przez OSP Kamionna nowej jakości pod­czas dzi­ałań z ratown­ictwa medy­cznego, które są reali­zowane przez naszą Jednostkę.

 

Warto zapamię­tać między­nar­o­dowy sym­bol miejsca prze­chowywa­nia defi­bry­la­tora AED.

Pamię­ta­jmy! Będąc świad­kiem Nagłego Zatrzy­ma­nia Krąże­nia o przeży­ciu człowieka mogą decy­dować sekundy. Szy­bkie przekazanie infor­ma­cji o zdarze­niu na numer alar­mowy 112, połąc­zone z wdroże­niem uciśnięć klatki pier­siowej i wczesną defi­bry­lacją zwięk­sza szanse na przeży­cie nawet do 75%.

 

Zachę­camy do zapoz­na­nia się z pro­jek­tem  „Ratuj z Sercem” — Mapa AED, to inic­jatywa stworzenia w Polsce Mapy AED, mapy najbliżej zlokali­zowanych automaty­cznych defi­bry­la­torów zewnętrznych (auto­mated exter­nal defib­ril­la­tor, AED).  Celem pro­jektu jest propagowanie idei PAD (Pub­lic Access Defib­ril­la­tion), czyli powszech­nego dostępu do defi­bry­la­torów, oraz uświadami­a­nia konieczności niesienia pier­wszej pomocy.

Write a comment

Comments: 0